Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej malowniczych uzdrowisk w Polsce. Położona jest we wschodniej części Beskidu Sądeckiego w dolinie potoku Kryniczanka. Ze wszystkich stron otaczają ją zalesione wzgórza.

Takie położenie stwarza specyficzny mikroklimat, który charakteryzuje duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą, duża ilość słonecznych dni i utrzymywanie się pokrywy śnieżnej od połowy listopada do końca marca. Stwarza to doskonał‚e warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a zimą do uprawiania narciarstwa.

Krynica jest również jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce, o czym może ś›wiadczyć mnogo liczba zabytków znajdujących się w tej miejscowości takich jak Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, pijalnie Jana i "Słotwińska", muszla koncertowa czy też drewniane wille jak np. "Romanówka", w której mieści się muzeum Nikifora Krynickiego - znanego malarza prymitywisty.

Stwierdzenie, iż Krynica jest "perłą polskich uzdrowisk" nie jest na wyrost. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. W Krynicy znajduje się 7 zdrojów wód mineralnych:

  • zdrój Główny
  • zdrój Jan
  • zdrój Józef
  • zdrój Mieczysław
  • zdrój Słotwinka
  • zdrój Tadeusz
  • zdrój Zuber

Cudowny klimat, wody mineralne od lat doceniają turyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Warto wspomnieć  również o ważnych osobistościach, dla których Krynica była miejscem częstych podróży, takich jak np. Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim czy Konstanty Ildefons Gałczyński.

Krynica to nie tylko uzdrowisko,

ale też miasto zarówno muzyki, biznesu jak i sportu. Na przełomie sierpnia i września odbywa się tutaj coroczny Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, na którym gwiazdy polskiej i światowej operetki wykonują utwory zarówno swoje jak i wielkich mistrzów.
Entuzjastów muzyki gitarowej na pewno zachęci światowej sławy Międzynarodowy Festiwal Gitarowy odbywający się w lutym. Corocznie we wrześniu Krynica - zwana "polskim Davos" goś›ci wielu polskich jak i zagranicznych polityków i biznesmenów na Forum Ekonomicznym Polska - Wschód.

Jaworzyna Krynicka

Zima w Krynicy to raj dla kochających narciarstwo. Znajdują się tu dwa duźe oś›rodki narciarskie: Jaworzyna Krynicka (1114 m.n.p.m.) oraz Słotwiny. W każdym z tych ośrodków znajdują się trasy o zróżnicowanych stopniach trudności. Jaworzyna Krynicka oferuje narciarzom 7 tras o długości od 250m do 1000m (w tym 3 trasy oświetlone). Wszystkie trasy wyposażone sąw krótkie wyciągi orczykowe. Ośrodek Słotwiny to natomiast 7 tras o długości 120-950m (4 sztuczne naśnieżane i 6 oświetlonych).

Miasto oferuje również szereg innych atrakcji.

Znajdują się tu m.in. Hala lodowa gdzie rozgrywane są mecze hokejowe a ponadto przez cały rok organizowane są ślizgawki. Kolejną atrakcją jest Kolej Liniowo-Terenowa na Górę Parkową, na której szczycie znajdują się zjeżdżalnie dla dzieci Rajskie Ślizgawki, restauracja oraz wyciąg dla dzieci Sun Kind. Dla amatorów wycieczek (zarówno pieszych i rowerowych) przygotowanych został‚o wiele szlaków turystycznych, na których z bliska można podziwiać faunę i florę Beskidu Sądeckiego.

Kolej Gondolowa

Jedną z głównych atrakcji Krynicy jest najdłuższa i najnowocześniejsza w Polsce Kolej Gondolowa na szczyt Jaworzyny Krynickiej skąd przy dobrej widoczności można obserwować Tatry. W Krynicy jest równiż możliwość wynajmu skuterów śnieżnych, samochodów terenowych, quadów i rowerów oraz sprzętu narciarskiego, snowboardowego i łyżwiarskiego. Każdy pragnący aktywnie spędzić wypoczynek znajdzie coś dla siebie.

 

 

 

Aktywnie w Krynicy-Zdrój


Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej malowniczych uzdrowisk w Polsce. Położona jest we wschodniej części Beskidu Sądeckiego w dolinie potoku Kryniczanka. Ze wszystkich stron otaczają ją zalesione wzgórza. Takie położenie stwarza specyficzny mikroklimat, który charakteryzuje duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą, duża ilość słonecznych dni i utrzymywanie się pokrywy śnieżnej od połowy listopada do końca marca. Stwarza to doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a zimą do uprawiania narciarstwa.